Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od Jesieni Narodów do Porwania Narodów

26 lipca 2014 | Plus Minus | Alexander J. Motyl
Władimir Putin konno, czyli centaur à la russe
autor zdjęcia: Alexey Druginym
źródło: AFP
Władimir Putin konno, czyli centaur à la russe
Defilada  w  Brześciu nad Bugiem, wrzesień 1939 r.  Wymiana doświadczeń totalistów
źródło: Wikipedia
Defilada w Brześciu nad Bugiem, wrzesień 1939 r. Wymiana doświadczeń totalistów
„Mała triumfalna wojenka”... Defilada rosyjska w Sewastopolu,
autor zdjęcia: Olga Malesteva
źródło: AFP
„Mała triumfalna wojenka”... Defilada rosyjska w Sewastopolu,

Dla zrozumienia Jesieni Narodów z roku 1989 i jej lustrzanego odbicia, jakim jest Porwanie Narodów blisko ćwierć wieku później, kiedy to Rosja najechała najpierw Gruzję, a potem Ukrainę, kluczowe są dwa pojęcia: „imperium" oraz „faszyzm".

Jesień Narodów rozpoczęła rozpad sowiecko-rosyjskiego imperium: rosyjski Anschluss Krymu stanowi najpoważniejszą dotąd podjętą przez Putina próbę tchnięcia nowego ducha w imperium postsowieckie. Pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami o światowym znaczeniu dokonała się transformacja Rosji od demokracji typu weimarskiego do reżimu faszystowskiego. Analogia historyczna jest tu oczywista: zapaść imperialnych Niemiec w roku 1918, przemiana Niemiec weimarskich w Niemcy nazistowskie oraz pierwsze inicjatywy Adolfa Hitlera zmierzające do reanimacji imperium, jakimi była aneksja Austrii i Sudetów w roku 1938.

Wiosna Narodów, której doświadczyliśmy pod koniec istnienia ZSRR, ukoronowała niejako dzieje rosyjsko-sowieckiego imperium, którego zręby wzniesiono w latach 1918–1922, dokonując ekspansji na terytoria większości nierosyjskich narodów, które proklamowały niepodległość w latach 1917–1918. Dalszy ciąg tego procesu stanowiła dokonana w latach 1939–1940 aneksja ziem wschodniej Polski i państw bałtyckich, ostatnim akordem zaś było włączenie w latach 40. w obręb imperium państw satelickich Europy Wschodniej.

Zapaść rosyjsko-sowieckiego imperium w latach 1989–1991 wydawała się zapowiadać „koniec historii", a zarazem „koniec geopolityki", przynajmniej w Europie; w rzeczywistości właśnie wówczas rozpoczął się trwający 20 lat proces odrodzenia imperium forsowanego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9899

Wydanie: 9899

Zamów abonament